10 הטעויות שמפרידות ביניך לבין הרקדנית שאת חולמת להיות

במהלך כל שנות הריקוד הרבות שלי רקדתי עם הרבה נשים: חלקן ממש נהניתי לרקוד איתן ועם חלקן ממש סבלתי. אז, אחרי שהפכתי לחביב הבנות כשכתבתי לגברברי ישראל את מה שרוב הבנות חושבות אבל לא מעיזות לומר, החלטתי לתת לכן הבנות את המסקנות שלי – קבלי את 10 הטעויות שאת עושה שפשוט הורסות לך את כל מה שבנית בסלסה.

טעות מספר אחת – כשאת לא הולכת אחרי היד

זכרי, סלסה הוא ריקוד שוביניסטי. בסלסה הגבר מחליט, הוא השולט (בסיום הריקוד תוכלו לחזור להגיד לו מה ללבוש, איך להתנהג, מה להגיד ועוד..). כל עוד הריקוד נמשך את המובלת וכל עוד את מובלת את חייבת להיות מובלת כהלכה. מה הכלים בעזרתם הגבר מוביל אותך? הכלי המרכזי בהובלה הוא הידיים. זה כמו ההגה. מכונית שברגע שמסובבים את הגהה היא לא פונה זו מכונית מקולקלת אז מה זה אומר על רקדנית סלסה שלא הולכת אחרי היד?

להוביל ברור לא אומר להוביל חזק.

את לא צריכה להתרכז ברגליים או “לחשוב” יותר מידי על הצעדים שאת עושה. פשוט תלכי אחרי היד. כשאת לא מקשיבה להובלה שלו או לחילופין לא הולכת אחרי היד את רוקדת פחות טוב וכשאת רוקדת פחות טוב אז פחות כיף לרקוד אתך. לא להקשיב להובלה? ביג ביג נו נו

טעות מספר שתיים – כשאת צוחקת ומפסיקה את הריקוד באמצע

את מתחילה? נפלא! ברוכה הבאה לעולם הסלסה. תני לי לספר לך מה הולך לקרות לך בכל פעם שתצאי למועדון: יזמינו אותך כמה גברברים נחמדים שסביר להניח שחלקם הגדול יהיה מתקדם ממך, יוביל אותך לכל מיני תרגילים שאת לא מכירה ויפתיעו אותך עם כל מיני דברים נחמדים. נשמע נחמד. הרשי לי ללמד אותך גם קסם קטן שיעזור לך בכל פעם שאת לא יודעת מה לעשות: ת-ז-ר-מ-י. להפסיק את הריקוד באמצע ולתרץ את זה ב”סליחה סליחה (צחוק) אני ממש מתחילה ולא מכירה את התרגיל הזה” זה לא רק שלא חינני זה לא מנומס וממש מעצבן! כל עוד תתרכזי בצעדי הבסיס ותלכי אחרי היד אין סיכוי שלא תדעי מה לעשות וגם אם הוא הפתיע אותך וההפתעה הזו גרמה לך לפרץ צחוק, תצחקי תוך כדי ריקוד. להפסיק את הריקוד באמצע, גם אם זה רק לכמה שניות בודדות זה ביג ביג נו נו.

זה כיף לצחוק אבל באמא שלך אל תצחקי באמצע שאת רוקדת. צילום: פנורמה דאנ

טעות מספר שלוש – כשאת מחזיקה חזק חזק

תרשי לי להפתיע אותך – את רוקדת ולא הולכת על חבל. אז האופציה של ליפול בוא נגיד – פחות סבירה. ותתפלאי לשמוע – אצל גברים, זרימת הדם באצבעות חשובה.

אבל אם נשים את הצחוקים בצד – אי אפשר להוביל אותך לשום דבר כשאת מחזיקה את היד בכח (כי חלק מהתרגילים בסלסה מצריכים שינויי אחיזה) חוץ מזה שזה מכאיב (במיוחד אם לגבר שרוקד אתך יש טבעות.)

בקיצור – להחזיק בכח זה מכאיב, זה מפריע וזה ביג ביג נו נו

בתמונה - מיכל מדגימה איך אפשר להיות מובלת גם עם אחיזה עדינה עדינה.

בתמונה – מיכל מדגימה איך אפשר להיות מובלת גם עם אחיזה עדינה עדינה.

טעות מספר ארבע – כשאת מסרבת

אני יכול לספור על כף יד אחת את מספר הפעמים איי פעם בעולם שאיי פעם סרבתי להצעה לרקוד סלסה. וזה כולל גברים שהזמינו אותי לרקוד, מתחילות, ממש ממש ממש מתחילות, כאלה שלא יודעות ללכת, מוטציות ושאר יצורים. למה מי אני בכלל שאני אסרב? אם מישהי אספה את כל האומץ שצריך, הגיעה עד אליי, הושיטה לי יד – כל הכבוד לה. אני ארקוד איתה. גם אם אני עכשיו בעבודה, באמצע פגישת עסקים יש סכנה ניכרת שלא ייקחו את שירותי (סיפור אמיתי). למה? כי לסרב זה ביג ביג נו נו

טעות מספר חמש – כשאת באה בלבוש לא מתאים

בא לך ללבוש טופלס/מיני? תחשבי שוב. ההוכחה שלי שבורא העולם הוא גבר היא שכוח המשיכה פועל לטובת הגברים: טבעו של טופלס הוא לרדת למטה, טבעו של מיני לעלות. ואם לא בא לך לעצור את הריקוד כל 10 שניות כדי למנוע חליצת שד כדאי שתבואי בלבוש נוח שאין בו סכנה.

טעות מספר שש – כשאת מנסה ללמד במקום לרקוד

את רוקדת ממש טוב? כמה שנים? 10? 20? 100? ואוו, את נראית טוב לגילך. גם אם את אפילו 4 שנים ברצף מגיעה באופן קבוע לרמת מאסטר או שאפילו את מסתובבת במועדון כלשהו עם גופיה צמודה שכתוב עליה “מדריכה”: נגמר השיעור? אין שום סיבה ללמד או לתקן את בן הזוג שלך לריקוד. כשהשיעור נגמר הלימוד נגמר עכשיו מסיבה ועכשיו נהנים. אם זה ממש ממש משהו קטן ואת כנשמה טובה שחייבת לתרום לבריאות לא יכולה לעצור את עצמך, המתיני בסבלנות לסוף השיר ורק אז תוכלי להגיד את מה שיש לך כל עוד זה ברוח טובה ובקצרה וגם זה עדיף שלא

האווירה במועדון סלסה. צילום: פנורמה דאנס פלור

זה נראה לך כמו זמן טוב ללמד אותו? צילום: פנורמה דאנס פלור

טעות מספר שבע – כשאת עושה פרצופים לרקדנים מתחילים

את כל כך אוהבת סלסה ואוהבת לרקוד, אוהבת רקדנים שמובילים אותך ומפתיעים אותך במשך כל הריקוד. איזה כיף זה לרקוד עם התותחים האמיתיים? אלה שיודעים בכל רגע נתון מה הם עושים, ההובלה נקייה, הם יכולים להוביל אותך להכול ורוקדים על מקצבים מהירים… מקסים. רק תזכורת אחת קטנה מאמי: הגברים האלה לפני כך וכך שנים גם הם היו מתחילים. הם היו בשיעור בסיס ולחלק מהם היה קשה ואפילו מאוד. אז אני אפילו לא מדבר על אלו שבאופן עקרוני לא רוקדות עם מתחילים (כי אני חושב שאין לבחורות האלה זכות קיום במועדונים) אם הזמין אותך מתחיל, האינטרס שלך הוא לתת לו את התחושה הכי נעימה בריקוד. למה? מאוד פשוט: פוטנציאלית תוך כמה שנים הוא יכול להיות רקדן תותח ואת בטח לא רוצה שהוא יזכור אותך כ-ביץ’ שעשתה לו פרצופים שהוא עשה בפעם ה-9 בריקוד אינשופלה ברצף. תחשבי על זה רגע: אם לא תתני הרגשה טובה למתחילים הם עלולים לפרוש לא יגדלו רקדנים חדשים ותוך כמה שנים רחבת הריקודים תתרוקן מרקדנים גברים. לסרב או לעשות פרצופים למתחילים? ביג ביג נו נו.

טעות מספר שמונה – כשאת לא מריחה טוב

אני לא אשכח את זה. לפני הרבה שנים עוד לפני שנפתח מועדון הפנורמה דאנס פלור הייתי מגיע באופן קבוע למועדון הביילטינו האגדי בתל אביב. שם הייתה מישהי חביבה מאוד, שנראתה מצויין ורקדה עוד יותר טוב. ראיתי אותה רוקדת ומיד ידעתי שאני רוצה לרקוד איתה ולהרשים אותה. הושטתי לה את היד – היא חייכה ואמרה כן ומיד מצאנו את עצמנו ברחבת הריקודים. אני באמת מרחם עליה, סביר מאוד להניח שהיא לא ידעה שהשיער שלה היה מדיף ריח של קיא. לא יודע למה. מעולם לא סרבתי לה והייתי ממשיך לרקוד איתה. אבל בתוך תוכי הייתי ממש סובל. מעולם לא חשבתי להעיר לה על זה.

לא סתם סיפרתי את הסיפור הזה. סיפרתי כדי שתביני שאותה בחורה (השם שמור במערכת) הייתה מקסימה וזה כל כך הרס לה. אני בטוח שהיא בכלל לא שמה לב הרי שיער ארוך מטבעו ממגנט אליו כל מיני ריחות לא נעימים. ואני יכול לנחש שאולי היו לה כל מיני בעיות בריאותיות (למען האמת, יש מצב שזה היה הפרעות אכילה כי היא באמת הייתה לה גזרה של דוגמנית) והיא הייתה נאלצת לרוקן את הקיבה מידי פעם. אבל זה לא סתם סיפור רחוק שרחוק ממך. זה יכול לקרות לכל אחת. אז כדי להיות בטוחה שזה לא יקרה לך. הקפידי להתקלח לפני היצאה למועדון, השתמשי בדאודורנט ובבושם ואל תתני לחוסר המודעות להרוס לך. מידי פעם בדקי עם חברותיך וודאי שאת מריחה כהלכה.

טעות מספר תשע- כשאת מתפרעת

צפית לאחרונה בסרט “ריקוד מושחת” יופי. אני לא בטוח ששמת לב לכתובית “אל תנסו את זה בבית” בטח שאת לא זו שאמורה להחליט. אני מזכיר לך שהגבר הוא זה שמוביל. בבקשה אל תתפרעי: אל תובילי את עצמך להפלות או להשכבות אל תחליטי בשבילו מה הוא עושה. אל תעשי סטייל מיותר. זה אומר בלי לעשות Sit כל שמינייה גם אם אין קשר לסיטואציה, זה אומר בלי להוציא ידיים בכל הזדמנות. סטייל הוא קישוט וקישוטים צריך לשים בטוב טעם. וכן, כבר רקדתי עם מישהי שבעטה בילדים הפוטנציאלים שלי בגלל שהיא עשתה סטייל עם הברך. אז איך לא מתפרעים? תתמקדי בלעשות צעדים קטנים, ללכת אחרי היד ולהיות רגועה. תני לו להעיף אותך, אל תעופי על עצמך.

גם אם הוא נראה לך מתחיל יכול להיות שאת טועה.

אל תתפרעי אלא אם כן את רוצה שהוא ירסן אותך. צילום: פנורמה דאנס פלור

הטעות העשירית והכי נוראה שלך בסלסה – כשאת לא נהנית וגורמת לו להנות בריקוד איתך

את לא צריכה להיות רקדנית על בשביל שיהיה כיף לרקוד איתך. את צריכה לתת תחושה טובה. עד עכשיו בכתבה הזו התמקדנו באיך את יכולה לגרום תחושה לא טובה. אבל איך בעצם יוצרים תחושה טובה? חיוך וזרימה הם התחלה טובה. סלסה קובנית או LA? קצב מהיר או איטי? את תותחית או מתחילה? זה לא משנה. אם לא שמת לב, סלסה הוא ריקוד זוגי ומהנה. כל עוד תתני לבן הזוג שלך את ההרגשה הכי טובה בעולם כשהוא רוקד איתך אני מבטיח לך שגם את תהני.

שלכן,
אסף לוי