כל מה שרציתם לדעת על תזונה וסלסה

הבלוג של מיכל פישביין

כמה קלוריות שורפים באינשופלה דובלה?

כמדריכת סלסה וכתזונאית קלינית, הרבה רקדני סלסה ואפילו מדריכים שואלים אותי כמה קלוריות שורפים בערב סלסה? ואיך כדאי לארגן את התזונה לפני ואחרי ערב של סלסה?

בכן, התשובה, כמו במקרים רבים, לשאלה הזו היא תלוי:
ראשית, עליכם להבין שכל פעילות שאנו עושים דורשת אנרגיה, אפילו לנשום. ככל שהפעילות גופנית מאומצת יותר, כך הגוף זקוק ליותר אנרגיה. ההוצאה האנרגטית בערב של ריקודים יכולה לנוע בין 300 ל 500 קלוריות לשעה רצופה, תלוי כמובן מה, וכמה רקדתם ואם הייתם בשיעור / לימוד הסלסה.

הייתם נוסעים באוטו בלי לתדלק?

לבצע פעילות גופנית בלי לאכול, היא כמו לנסוע ברכב עם מיכל דלק ריק, מפני שבלי הדלק גם פרארי לא תזוז. ולכן, אתם לא רוצים להגיע לערב סלסה על בטן ריקה, אחרי שלא אכלתם כבר שעות, כי הייתם בעבודה או הכלב אכל לכם את ארוחת הערב.

הרי אחרי ששיננתם את סגנונות הסלסה השונים, השקעתם בלימוד מעבר לרמת המאסטר, התקלחתם, החלפתם לחולצה נקיה, שמתם דיאודורנט וצחצחתם שיניים, אתם לא רוצים לשבת כל הערב בצד כי שכחתם למלא דלק.

Timing is everything

העיקרון המנחה, הוא תזמון הארוחה ביחס לזמן הפעילות, כלומר- ככל שאתם קרובים להתחלת הערב כך עדיף לאכול ארוחה קלה יותר שתיספג מהר יותר, תספק לכם את האנרגיה הנדרשת ולא תכביד עליכם במהלך הערב. לדוגמא – אם אכלתם ארוחת ערב מלאה סביב השעה שבע וחצי, אתם מסודרים. עד שיתחיל השיעור ב 21:30 חלק מהארוחה כבר ייספג, ועד שתתחילו לרקוד ולהשתולל תהיו קלילים כנוצה ומלאי אנרגיה.

ואם לא הספקתי?

אם לא הספקתם לאכול כמה שעות לפני הסלסה, כבר עדיף ללכת על ארוחה קלה יותר, המכילה חלבונים ופחמימות במידה בינונית, כמו כריך עם גבינה/ביצה/טונה/פסטרמה וירקות או פרי ויוגורט עם מעט גרנולה/שיבולת שועל או קורנפלקס עם חלב או סלט עם מעט טונה/גבינה.

ואם אני אוכל שנייה לפני שיצאתי מהבית?

ממהרים להגיע למועדון הסלסה ? השעה 20:30 ואתם רוצים להספיק לשיעור סלסה? אם אתם אוכלים ממש לפני שיצאתם מהבית עדיף ללכת על פחמימה פשוטה כמו פרי או פרוסת לחם עם ריבה או דבש, שנספגת במהירות ומספקת לגוף אנרגיה זמינה.
חשוב מאוד שלא לאכול מזון מאוד שומני לפני הערב כמו אוכל מטוגן, מפני ששומן מעכב את התרוקנות הקיבה וגורם לתחושת מלאות וכובד לאורך זמן.

ומה אחרי?

מומלץ לאכול ארוחה קלה, מכיוון שארוחה כבדה מידי אינה מומלצת לפני השינה. גם כאן תוכלו להסתפק בכריך עם גבינה וירקות או קורנפלקס עם חלב או יוגורט ופרי.
וכמובן לא לשכוח לשתות, לפני, תוך כדי ואחרי…

ולסיום, אל תשכחו לחייך כשאתם רוקדים, זה שורף הכי הרבה קלוריות

שלכם,
מיכל פישביין
תזונאית קלינית B.Sc.