ללעוס מסטיק וללכת? קשה לי

ללעוס מסטיק וללכת? קשה לי

אחרי כמה בלוגים אינפורמטיביים למדיי אני רוצה לתת לכם הצצה למקום טיפלה יותר עמוק מ-טיפים איך לחסל ריח רע מהפה או למה כדאי ללכת אחרי היד כשאת רוקדת. אני רוצה לספר לכם איך התלמיד הכי גרוע בקורס מתחילים הפך להיות בסופו של דבר למדריך ולמה אני הכי אוהב להדריך את שיעור הבסיס.

אחד הדברים שהכי מפתיעים אותי הוא שתלמידים שלי לא מאמינים לי שהיה לי קשה בהתחלה. מה זה קשה? מאוד מאוד קשה. ללעוס מסטיק וללכת קשה לי, אז לרקוד? את הרמה הראשונה עשיתי לפחות 15 פעמים ואני לא מגזים. בשלב הראשון לא החזקתי מעמד בכלל עד סוף השיעור.

מה שאנשים אחרים היו לומדים בדקה, לי לקח שבוע. שהייתי בקורס מתחילים – כל שאר הקבוצה הייתה הרבה יותר מתקדמת ממני. אבל הייתה לי מוטיבציה גדולה ועשיתי הרבה כדי להצליח. מה בעצם עשיתי? הייתי מגיע 4 פעמים בשבוע, נכנס לכל שיעור 100 פעם עד שקלטתי, לקחתי 700 קורסים (ומי שלא מאמין יכול לשאול את DJ פאקו שהיה אז אחראי על הקורסים ובאיזשהו שלב לא הסכים לרשום אותי) ועוד ועוד.

יש כאלה שהלך להם ממש בקלות.

אז מה אני מציע לכם, התלמידים שקשה להם אבל מאוד רוצים?

1. תעשו כל שיעור כמה פעמים

כן, זו לא בושה לעשות סבב של לימוד סלסה בקובני 5 עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם. גם אל.איי 3 זו רמה שלא הייתי ממליץ לעשות רק פעם אחת. ואם התמזל מזלכם ואתם בקבוצה – בקשו מהמדריך לחזור על תרגילים שלימד כבר וללמד אותם שוב. לא כולם יכולים להגיע גם בשלישי וגם במוצ”ש ובד”כ רוב הקבוצה תשמח לעשות חזרה על התרגילים הקודמים.

2. קחו קורסים

האווירה של השעורים במועדון היא טיפל’ה שונה. יש רעש, מחיאות כפיים, קבוצות אחרות שלפעמים גדולות ונכנסות לכן לטריטוריה ועוד ועוד. קורס זו אחלה פלטפורמה: המועדון שקט, אין אף אחד יחד אתכם במועדון, אין קבוצות נוספות שעושות כפיים, למדריך יש למעלה מחצי שעה לעבור עם כל אחד ואחת באופן אישי. ובגלל שאתם קבוצה הוא יכול לעבור כחלק מהשיעור על דברים שלא הבנתם (להבדיל משיעור במועדון שבו הוא חייב חייב חייב להספיק את כל התרגילים). אז אם בא לכם גם ללמוד המון, גם להכיר חבר’ה ברמה שלכם (וככה יהיה לכם עם מי לרקוד), גם להתחבר למדריך (ואז אפשר לשאול אותו שאלות) וגם לקבל שיעור של שעה וחצי במקום שעה שהוא הרבה יותר מקיף – קחו קורס!

קחו קורסים!

3. בלאק אוט? תשננו תרגילים לפי הסדר

אחת השאלות הכי נשאלות בקרב מתחילים היא: “כשאני בשיעור אני יודע הכל אבל כשאני בא לרקוד אני חוטף בלאקאוט ועושה רק צעד בסיס”. נכון, גם לי היה את זה. והנה הפתרון שלי – הייתי משנן תרגילים לפי הסדר.

קחו דף A4 ותכתבו עליו את כל התרגילים הזוגיים שאתם יודעים ושננו את הסדר שלהם. למשל: לה קופה עם סיבוב, קרוס באדי-ליד, החלפת יד ימין לימין, דאבל ספין, טיטאניק… וכו’ וכו’ (הסיפור הזה עובד גם בקובני)

עכשיו, פשוט מאוד שימו מוסיקה איטית ותתרגלו את התרגילים אחד אחרי השני. תזכרו תמיד ש(לצורך העניין) אחרי לה-קופה עם סיבוב בא קרוס עם החלפה לימין לימין. ותעשו את זה שוב ושוב ושוב. ככה יצא לכם תרגיל ארוך ארוך ארוך שמכיל בתוכו מלא תרגילים קטנים. אבל תזכרו, אתם חייבים לעשות את התרגילים לפי הסדר. רק ככה תזכרו את הסדר שלהם

כשלי הייתה את התקופה הזו של הבלאק אוט כתבתי את כל התרגילים אחד אחרי השני, צילמתי את הדף הזה ותליתי בכל מיני מקומות בחדר. הייתי שם מוסיקה ורוקד עם בר רפאלי (נו טוב, עם קספר השד הידידותי) והייתי מבצע אותם, בכל מקום שהסתכלתי הייתה לי את הרשימה מול העיניים וככה לא שכחתי. אחרי שהייתי מתאמן על זה כל יום במשך שבוע, כבר לא הייתי צריך את הרשימה ואח”כ הייתי מתאמן על בחורות אמתיות במועדון. ככה התגברתי על הבלאק אוט!

הנה אחלה שיר תרגול בשבלכם. wayne gorbea – son picante

ועוד משהו – אם אתם לא זוכרים את השמות של התרגילים – זה לא משנה בכלל! תנו לתרגילים שמות שלכם. אני הייתי קורא לתרגילים שלי בשמות כמו “סופר טיטאניק”, “פרפקטה 2” (שזה היה תרגיל אחד ארוך שמשלב את כל מה שלומדים ברמה 2) וכו’.

4. בואו לפני כל שיעור

אם השיעור מתחיל ב-9 וחצי בואו ב-9. יהיה לכם זמן לשאול את המדריכים שאלות ולרקוד איתם. אל תתביישו לבוא למדריכים לפני השעורים. הם מקבלים על זה כסף. אתם יודעים מה? עזבו אתכם מדריכים אחרים. אני מתחייב לכם שבכל יום שאני מדריך אני מחכה לכם החל מרגע פתיחת הדלתות. תנג’סו לי כמה שאתם רוצים. תשאלו אותי מה שאתם רוצים. (אפשר לשאול אותי שאלות כמו: “יש אלוהים?”, “איזה טעם יש לאבוקדו” ו-“מתי הייתה המהפכה הצפתית”). אני תמיד תמיד תמיד אהיה במועדון לפני השיעור ואחכה לשאלות שלכם. ואם מישהו רוצה להיות בטוח שאני בא וממש “לקבוע” אז כתובת המייל שלי נמצאת למעלה, אפשר לשלוח אליי מייל ואני מבטיח לעבור אתכם.

בואו לפני כל שיעור. רק אל תריבו על המדריך.

5. שיעורים פרטיים זה לליטוש

שעורים פרטיים זו אחלה פלטפורמה ללמוד אבל אני מציע שתקחו את השעורים הפרטיים כדי “ללטש” ולא כדי ללמוד דברים חדשים. ובכל מקרה אל תוותרו על הקבוצה ועל הדינאמיקה שבה. אם אתם לוקחים שעורים פרטיים אל תבקשו מהמדריך ללמד אתכם משהו חדש אלא תבקשו מהמדריך לעבור אתכם על הדברים שאתם כבר יודעים ו”ללטש” את התנועות. זכרו – רקדן סלסה טוב זה לא מישהו שיודע 100 סיבובים שונים, זה מישהו שנעים לרקוד איתו. אז מה אתם מעדיפים? לעשות את התרגילים נכון ושיהיה נעים לרקוד אתכם או לדעת עוד סיבוב?

6. בואו עם נעליים נוחות

אם אתם באים בכפכפים או בנעליים כבדות כאלה – אל תתפלאו שלא הולך לכם. כפכפים זו דרך פנטסטית להרוס לכם את השיעור. כל השיעור אתם תאלצו לסדר את הכפכפים או להתעסק בנעליים – יופי של דרך לא להתרכז בשיעור ואחר כך לא להבין כלום.

בואו עם נעליים נוחות!

7. הכי חשוב – תרקדו!

מי שבורח מיד בסוף השיעור שלא ידבר איתי! תחשבו על זה כמו על אופניים. איך למדתם לרקוד על אופניים? הביאו לכם מרצים לשיווי משקל? לא! במקרה שלי – אמא שלי יום אחד באה אליי עם אופניים ואמרה לי “קח, תשבור את הראש” (וזה מה שקרה). סלסה לומדים מהרגליים – לא מספיק לבוא רק לשיעורים! אם לא תתאמנו זה לא יעבוד בחיים.

ועכשיו כמו שהבטחתי אני אספר לכם למה אני מאוד אוהב את הרמה הראשונה: כשהייתי מתחיל הייתי מאוד לא נעים בריקוד. הייתי מוביל חזק, הייתי מגושם ולרקוד לידי תמיד היה נגמר בתאונה. המדריכה שלי בקורס מתחלים דאז הייתה כל ערב מזמינה אותי לרקוד. הייתי בשוק שהיא הייתה ממשיכה להזמין אותי גם אחרי שדרכתי לה על הרגל ושברתי לה ציפורן. באיזשהו שלב כבר לא הייתי מזמין אותה והייתי מתחמק – לא היה לי נעים! והיא תמיד הייתה מזמינה אותי. כשרקדנו – בחיים, אבל בחיים היא לא הייתה אומרת לי שום דבר רע. תמיד היא הייתה בוחרת משהו אחד טוב והייתה אומרת לי אותו: “ואוו, ממש השתפרת” או “עשית את זה בול על הקצב”. תמיד בחיוך ותמיד הייתה גורמת לי להרגיש טוב. אז, הילה ריפשוטס כבר יצאה לגמלאות וכבר לא מלמדת סלסה אבל אני החלטתי להמשיך את הדרך שלה. התחייבתי שכשאני אהיה תותח אני אזכור את הילה ואיך היא עזרה לי וככה אעזור גם לאחרים. לכן, אני תמיד אוהב להדריך את הרמה הראשונה לעזור לאלה שהכי הכי קשה להם ולרקוד עם מתחילות שמחזיקות לי את היידים בכח ובסוף לחייך ולהגיד שהיה כיף.

לכל התותחים למניהם. תרקדו עם מתחילים ותמיד תחייכו אליהם! כמו שהייתם רוצים שיתייחסו אליכם שהייתם מתחילים.

ומשהו אחד קטן לסיום: איך אני יודע שהייתי ברמה הראשונה 15 פעם? אז אני אספר: כשהייתם ברמה הראשונה במועדון, יכול להיות שחילקו לכם שוברים לשתיה בחינם? אז זהו, שפעם היו מחלקים שוברים לכניסה חינם ביום שלישי של השבוע שלאחר מכן. יש לי בבית 15 שוברים שעוד לא ניצלתי ככה שיש תיעוד – את הרמה הראשונה עשיתי יותר מ-15 פעמים וזו רק ההוכחה שאם רוצים משהו – הכל אפשרי
שלכם,
אסף לוי